زیر ناودان طلا


زیر ناودان طلا

نویسنده: نجف علی مهاجر

تصویرگر: سمیّه خوبی

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

   زیر ناودان طلا، سفرنامه ی زیارت یک کودک است.

   "از صد ها سال پیش، سفر های زیارتی به مکان هایی چون خانه ی خدا در مکه، تربت پاک پیامبر(ص) در مدینه، حرم سرور شهیدان(ع) در کربلا و حرم امام رضا(ع) در بین مسلمانان رواج یافت.

   بسیاری از مسلمانان، بزرگترین نذر های خود را برای عملی شدن آرزوها و برآورده شدن حاجت هایشان، یکی از همین سفر های زیارتی قرار می دادند. مثلا اگر کسی یکی از اطرافیانش به بیماری سختی دچار بود، نذر می کرد که در صورت بهبود آن بیمار، پای پیاده به مشهد مقدّس برود؛ یا مثلا خانواده ای که آرزومند داشتن فرزند بود، نذر می کرد که اگر صاحب فرزندی شود، مو های او را کوتاه نکند مگر در حرم امام حسین(ع)، و هم وزن  موی کوتاه شده ی فرزندش طلا هدیه ی حرم کند تا خرج امور مسلمانان شود و... . و این نذری بود که برای نویسنده ی این سفر نامه شده بود، و امروز با خواندن داستان سفر او به کربلا، ما نیز به کربلای آن روز ها  سفر می کنیم."

 

چندی از متن کتاب:

   حالا که خوب فکر می کنم، می بینم که همه چیز روشن و واضح به یادم می آید. عجیب است، انگار همین دیروز بود! با اینکه مو های سفید و کمر خمیده ای دارم، وقتی خوب به آن روز ها فکر می کنم، احساس می کنم  پسر بچه ای هستم با مو های زرد بلند که قیافه ای دخترانه دارد و در دنیای روشن کودکی غمی ندارد جز این که به کربلا برسد و مو های بلندش را کوتاه کند.  شاید مزّه ی شیرین زیارت، آن روزها را برای من تا این حد زنده و روشن نگه داشته است.

 

نویسنده مطلب : پارسا صفایی


/ 0 نظر / 34 بازدید