ایلیاد

ایلیاد

نویسنده : هومر

هومِر (در یونانی: Ὅμηρος هُمرُس) شاعر و داستانسرای یونانی است. وی احتمالاً در حدود سال ۸۰۰(بعضی این تاریخ را ۲۰۰۰ سال ذکر کرده) پیش از میلاد می‌زیسته‌است. این تنها چیزی است که درباره هومر می‌دانیم. تنها آثار به جای مانده از وی، دو گلچین شعر به نامهای ایلیاد و ادیسه است. همه‏ی آنچه که ما درباره تاریخ و افسانه‌های یونان باستان می‌دانیم از موضوعهای همین شعرها گرفته شده‌است. ایلیاد داستان جنگ تروا را تعریف می‌کند. اُدیسه، سرگذشت ماجراهایی را که ادیسوس قهرمان یونان، هنگام بازگشت از جنگ به سوی منزل با آنها روبرو گردید، بازگو می‌کند.

زندگی او را در قرن نهم ق. م. نوشته‌اند. در پایان زندگی نابینا شد و از شهری به شهری می‌رفت و اشعار رزمی خود را به نوای چنگ میخواند.

 

داستان بر سرزن زیباروی منلاس ، هلن است که ربوده شده و به تروی برده شده است.

یونانیان هم عهد کردند که تروی را در هم بشکنند ، بنابراین سپاه عظیمی را به همراه پهلوانانی مانند آشیل و آژاکس روانه آنجا کردند.

وقتی یونانی ها به آنجا وارد شدند ، مردم همسایه با ترویی ها همدست شده بودند و بر علیه یونانیان کار می کردند و اینگونه شد که محاصره تروی 10 سال به طول انجامید.

بطوری که خدایان نیز 2 دسته شده بودند ، درعین حال آشیل و یارانش از گوشه‌ای نظاره گر همه‌ی وقایع بودند و ازآنجا که رابطه آشیل و آگاممنون خوب نبود ، آشیل و یارانش درگیر نمی‌شدند.

تا آنجا که پسر عموی آشیل توسط هکتور قهرمان تروی کشته شد و اینگونه بود که آشیل وارد شد و سپس آنها پس جنگ های عظیم با حقه‌ی اسب تروی ، مدافعین را درهم شکاندند.

 

 

نویسنده مطلب : فربد فیروزکوهی

/ 0 نظر / 17 بازدید