قصّه های مجید

قصّه های مجید

نویسنده: هوشنگ مرادی کرمانی( 1323)

طرح روی جلد: ابراهیم حقیقی/ عکس: مهرداد اسکویی

انتشارات معین


کرمانی در سال 1992 از سوی داوران جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ، برلین به دلیل تاثیرعمیق و گسترده در ادبیات کودکان جهان به عنوان نویسنده برگزیده سال 1992 انتخاب شد.

کلیّت قصه های مجید در واقع خاطرات نویسنده است (داستان نیمه واقعی)

 

   قصه های مجید، کتابی خوانا و شیرین است که داستان زندگی پسری به نام "مجید" را نقل می کند. فضای داستان، شهر کرمان است. مجید که پدر و مادر خود را از دست داده،با مادر بزرگش"بی بی" زندگی می کند. او محصل است اما دروس نظری اش خوب نیست. ولی انشایش بسیار عالی است و شعرهای خوبی می سراید. او بسیار بازیگوش است اما بی بی اش را خیلی دوست دارد.

قسمت هایی از سریال "قصه های مجید" به کارگردانی "کیومرث پوراحمد" و بازیگری "مهدی باقربیگی" در نقش مجید و "مرحومه پروین دخت یزدانیان"(مادر پور احمد) در نقش بی بی

 

 

قسمت هایی از کتاب: (از داستان طلبکار)‌ :

در خانه را بست. یک خرده پشت در ایستادم و باز راهم را کشیدم و رفتم. به هر راهی فکر کرده بودم که حرفم را به گوش حاج آقا برسانم، جز تقی شیره ای.اگر حاج آقا تقی شیره ای را  می دید، جریان بردن قالی یادش می آمد. حرف تو حرف می آمد و  بالاخره معلوم می شد که من به تقی پول داده ام. آن وقت کار ساده می شد. بدون نامه، و حرف زدن از خجالت مُردن و سایر مکافات، حاج آقا دست می کرد توی جیبش و می گفت:" بیا مجید، این هم پولت. خیلی ممنون که آبروی مراخریدی. "

 

نویسنده مطلب: پارسا صفایی


/ 0 نظر / 54 بازدید