کلاس پرنده

نام کتاب: کلاس پرنده

نویسنده: اریش کستنر

مترجم: علی پاک بین

ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

اِریش کِستْنِربا نام مستعار ملخیور کورتز (۱۳ فوریه ۱۸۹۹ در درسدن - ۲۹ ژوئیه ۱۹۷۴ در مونیخ)‏ نویسنده، شاعر، فیلم‌نامه‌نویس و طنزپرداز آلمانی بود که بیشتر به خاطر شوخ‌طبعی، اشعار تیزبینانه اجتماعی و پرداختن به ادبیات کودکان شناخته شده‌است.

اِریش کستنر پس از گذراندن دوره تربیت معلم، در سال ١٩١٧ و در بحبوحهٔ جنگ اول جهانی به عنوان سرباز به جبهه‌های جنگ فرستاده شد. سپس به تحصیل در رشته «زبان و ادبیات آلمان»، تاریخ و فلسفه پرداخت. از سال ۱۹۲۷ میلادی به عنوان نویسنده و خبرنگار غیر وابسته، در شهر برلین اقامت گزید. اولین آثار او شامل نمایشنامه‌های انتقادی و سیاسی آمیخته به طنز می‌باشد. در سال ۱۹۳۱ میلادی با نوشتن رمان «فابیان» نیش تیز قلم را متوجه فاشیسم، ارتش سالاری و بینش منحط خورده بورژوازی نمود. 

شهامت بدون هوشیاری و هوشیاری بدون شهامت پوچ است. تاریخ بشر زمانهای بسیاری را به یاد دارد که در آنها مردمان شجاع ناهوشیار و مردم هوشیار بزدل بوده اند. هرگاه آدمهای هوشیار با شهامت و آنها که شهامت دارند هوشیار شوند، بشریت پیشرفت می کند.نویسنده در حالی که به این مطالب تقریبا فلسفی فکر می کرد تصمیم گرفت نوشتن داستان عید را شروع کند. داستانی که در مدرسه ‌شبانه روزی شکل می گیرد و در آن،‌ سخن از شجاعها و ترسوها، آدمهای عاقل و مردم نادان است

 

نویسنده مطلب : اشکان مرادی

/ 0 نظر / 14 بازدید