باغ آلبالو

باغ آلبالو

آنتوان چخوف

ترجمه ی سیمین دانشور

باغ آلبالو نمایشنامه روسی، آخرین اثر آنتوان چخوف است که در سال ۱۹۰۳ نوشته شده و در سال ۱۹۰۴ برای اولین بار در تآتر هنر مسکو به کارگردانی کنستانتین استانیسلاوسکی روی صحنه رفته‌است. چخوف این نمایشنامه را یک اثر کمدی می‌داند که عناصر فارس در آن وجود دارد در حالیکه استانیسلاوسکی این نمایش را به عنوان یک اثر تراژدی کارگردانی می‌کند.

نمایشنامه داستان یک زن اشراف زاده روس و خانواده اش است که به علت قرض رو به ورشکستگی هستند و باغ آلبالوی خاطره انگیزشان در گرو بانک است و چون خانواده غیر از قرض عایداتی ندارد، قرار است در موعد معینی باغ و ملکشان حراج شود. در عین حال این خانواده هیچ کاری برای نجات خود و جلوگیری از فروش باغ انجام نمی‌دهند و در پایان باغ آلبالو به یک دهقانزاده تازه به ثروت رسیده فروخته می‌شود و خانواده رانوسکی باغ را ترک می‌کنند در حالیکه صدای تبری که درختهای باغ را قطع می‌کند شنیده می‌شود.

چگونه میشود که یک انسان از جایگاهی پست به چنین جایگاهی رسد؟ این دهقانزاده خود باور نمیکند و دوست دارد اجدادش که همگی او را ترد میکردند زنده باشند و حال او را در این وضعیت ببینند.

 

 

نویسنده مطلب : شهریار کامکار

/ 1 نظر / 16 بازدید
رضا صدفی ( عکاسی کاخ )

سلام وبلاگ بسیار خوب و جالبی دارید دوست عزیز شما هم می توانید در مسابقه عکاسی ما شرکت کنید به وبلاگ کاخ سر بزنید و در صورت تمایل تبادل لینک کنیم