گذر قصر

گذر قصر 
نویسنده: نجیب محفوظ
مترجم: م. ح. پرندیان
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه : 594

"نجیب محفوظ" نویسنده مصری که در سال ۱۹۸۸ برنده جایزه نوبل ادبی شد، سال ۱۹۱۱ در قاهره متولد شد. وی در طول زندگی خود حدود پنجاه رمان به رشته تحریر در آورد. محفوظ نویسندگی را از سن ۱۷ سالگی شروع و اولین رمان خود را نیز سال ۱۹۳۹ منتشر ساخت. "محفوظ" فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه پادشاهی فؤآد ۱ از قاهره استوی در سال ۱۹۸۸ با دریافت جایزه نوبل ادبی عنوان اولین نویسنده عرب برنده نوبل را به خود اختصاص داد. او این جایزه را به چهارقسمت کرد قسمتی را به همسرش اختصاص داد، دو قسمت آن را به دخترانش بخشید و سهم خود را نیز صرف کمک به فلسطینیان کرد.

از جمله کتاب های این نویسنده عرب می توان به کتاب های «دزد و سگ ها»، «وراجی روی نیل»، «میرامار» و «بچه های محله ما» اشاره کرد.

 

"گذر قصر" داستان خانواده ی مرفه مصری است که در هنگام استعمار این کشور توسط انگلیسی ها  به لایه های پنهان جامعه ی مصر در آن هنگام می پردازد.در ابتدای داستان با روایت داستان زنی تنها که به علت تعصبات بیجای همسرش اجازه خروج از خانه را ندارد و سرنوشت او و فرزندانش می پردازد که نویسنده داستان این خانواده و مسائل آن روزگار را روایت می کند.

"گذر قصر" کتابی است دنیایی پر ازجهل و تاریکی ... پر از ریا و تملق ... پر از  دروغ ... و ادم هایی که گاهی حس تنفر را بر می انگیزند گاهی هم احساس خشم و ترحم  ولی با همه تناقض ها روال داستانی کاملا حفظ می شود و خواننده می تواند خود را در فضای آن روزگار احساس کند

 

نویسنده مطلب : محمد باقر دستکار

/ 0 نظر / 29 بازدید